Što je divlji ječam i zašto je opasan?
Divlji ječam, poznat i kao stoklasa (Hordeum spontaneum), najčešći je krivac za mnoge zdravstvene probleme kod pasa. Ova trava ima specifičan oblik: tvrdi, drvenasti vrh koji se širi prema natrag u krilca prekrivena sitnim dlačicama. Ovaj oblik omogućava biljci da se širi, ali istovremeno stvara opasnost za naše ljubimce. Kada pas naiđe na ovu travu, vrh travke lako se zabija u kožu, dok dlačice djeluju poput "čavlića" koji ga guraju dalje prema unutrašnjosti tijela.
Ako ste zaboravili o kakvoj travi je riječ, sjetite se da smo kao djeca jedni drugima bacali strelice u kosu, to je upravo ta trava.
Iako postoji nekoliko drugih vrsta trave sličnog oblika, divlji ječam najčešće izaziva probleme u našim krajevima.
Gdje se ova trava najčešće zabija
Najveći problem nastaje kada trava dospije između prstiju na šapama pasa, što je posebno opasno kod pasa s dugom dlakom. Redovitim pregledavanjem šapa nakon svake šetnje, osobito između prstiju, možete prepoznati ove opasne travke. Ako ih ne uklonite na vrijeme, trava će se početi kretati dublje pod kožu, uzrokujući bol, upalu i stvaranje gnoja. Na mjestu gdje je trava ušla u kožu obično se stvori mala rupica. Za saniranje rane preporučamo korisiti balzam prve pomoći koji će ubrzati ozdravljenje.
Ako se ne ukloni na vrijeme, trava može putovati kroz tkivo i uzrokovati ozbiljne infekcije, čak i gnojne ranice koje izlaze na površinu kože. U težim slučajevima, bit će potreban kirurški zahvat kako bi se travka izvadila, jer ona i dalje uzrokuje gnojenje sve dok se ne ukloni.
Svakako je savjet voditi psa na redoviti grooming kod profesionalnog groomera kako bi dlaka bila temeljito pregledana i bez čvorova što olakšava pregledavanje ljubimca kod kuće.
Klas u uhu psa, klas u nosu psa
Vlasnici pasa s dugim i visećim ušima, poput kokera ili pudli, često se suočavaju s problemom kada trava dospije u ušni kanal. U tom slučaju, pas počinje naginjati glavu prema strani gdje je trava ušla, a može se pojaviti i intenzivno otresanje glave. Ako trava dospije duboko u uho, često se nalazi blizu bubnjića, što uzrokuje jaku bol.
U ovakvim slučajevima, vrlo je važno odmah potražiti veterinara. Ako travka ostane predugo u uhu, može izazvati ozbiljne infekcije, a postupak vađenja bit će mnogo teži. U većini slučajeva, intervencija veterinara uključuje anesteziju, jer pas može postati previše nemiran i postoji opasnost od ozljeda prilikom vađenja trave.

Psi uvijek njuškaju nosom po zemlji. Sjeme trava često se udahne kroz nos ili kroz dušnik. Jednom kad uđe unutar tijela sjeme migrira unutar nosa i može uzrokovati brojne probleme. Na primjer, sjeme trave koje se udahne može se spustiti sve do pluća gdje može uzrokovati Tamo može upalu pluća kod pasa.
Kako preventivno djelovati?
Najbolja prevencija je redovito pregledavanje psa, osobito nakon šetnji na otvorenim i pokošenim površinama. Ovisno o boji dlake, može biti teško uočiti travke, stoga je najbolje osloniti se na opip, osobito kod pasa s tamnom dlakom. Također, kod pasa s dugačkom dlakom, važno je redovito češljanje i šišanje kako bi se spriječilo da trava prolazi kroz gustu dlaku. Dobar sprej za raščešljavanje i alat za četkanje može vam biti od pomoći.
Osim šapa i ušiju, trava može upasti i u druge dijelove tijela, poput prepona ili pazuha, gdje je koža mekša i tanja. Također, travka se ponekad može zabiti čak i pod desni, stoga redovito provjeravanje zubi također može pomoći u sprječavanju problema.
Zaključak
Budući da je ovo razdoblje kad trava postaje opasna za naše ljubimce, važno je poduzeti mjere opreza. Izbjegavajte šetnje po netom pokošenim površinama koje nisu očišćene od pokošene trave i redovito pregledavajte svog psa. Na taj način možete spriječiti brojne zdravstvene probleme uzrokovane klasom odnosno divljim ječmom i drugim vrstama opasnih trava.